BelföldGazdaságHírek

Bizonyos: Óriási változást hoz az óraátállítás, melytől senki sem marad érintetlen

Azzal, hogy általánosságban pozitívan közelítünk a téli óraátállításhoz, hisz egy órával több időt kaphatunk alvásra, figyelmen kívül hajlamosak vagyunk hagyni a változás lehetséges egészségügyi következményeit.

Most összeszedtük nektek, hogy milyen hatással lehet a téli óraátállítás alvásunkra, mentális egészségünkre, a szív- és érrendszerünkre, immunrendszerünkre, és az anyagcserénkre.

1. Alvásminőség és a cirkadián ritmus

A téli óraátállítás részeként kapott további óra alvás rövidtávon pozitív hatást gyakorolhat az alvás minőségére. Ugyanakkor, a szervezetünk belső órája, a cirkadián ritmus lassabban tud alkalmazkodni az időeltolódáshoz.

Ez lehet igazán problémás azok számára, akik korán szeretnek kelni. Az óraátállítás átmenetileg zavarhatja természetes bioritmusunkat, alvási zavarok, fáradtság, vagy álmatlanság formájában, amíg a szervezetünk be nem alkalmazkodik az új ritmushoz.

2. Hangulat és mentális egészség

A téli óraátállítás rövidebb napokkal jár, amik szezonális hangulatzavarokat idézhetnek elő sokakban, depresszió, szorongás és alacsony energiaérzet formájában.

A fény mennyiségétől függő melatonin és szerotonin hormonok, amik az alvás és a hangulat szabályzásáért felelnek, kevesebb napfény hatására csökkenhetnek.

3. Szív- és érrendszeri egészség

Bár a téli óraátállítás kevésbé veszélyezteti az alvásunkat, mint a tavaszi, a bioritmus zavara stresszt okozhat és fokozhatja a szív- és érrendszeri problémák kockázatát. Kutatások igazolják, hogy a tavaszi óraátállítás során növekszik a szívrohamok száma, de a téli időszakban is tapasztalható némi növekedés, leginkább az átállási időszakban.

4. Immunrendszer

Az óraátállítás okozta alvási zavarok és a bioritmus megzavarása hatással lehet az immunrendszerünkre. Az alváshiányos állapotok gyengíthetik a szervezet védekezőképességét, így nagyobb eséllyel lehetünk betegek.

A megfázás és az influenza különösen gyakori a hidegebb hónapokban, ezért rendkívül fontos, hogy vigyázzunk az alvásminőségünkre és immunrendszerünk erősítésére.

5. Étvágycsökkenés és anyagcsere

Az alvási ritmus megváltozása hatással lehet az étvágyunkra és anyagcserénkre. Néhányan fokozott éhségérzetet tapasztalnak az óraátállítás után, míg másoknál étvágytalanság lép fel. Anyagcserénk is lelassulhat, különösen a hormonális váltások és az alvásritmus zavara miatt.

Mindez akár súlygyarapodáshoz is vezethet, ami eredhet az alacsonyabb fizikai aktivitásból és az étkezési szokásaink változásából.

Bár a téli óraátállítás rövid távon pozitív hatással lehet ránk, hosszabb távon megzavarja a szervezet természetes ritmusát. Fontos, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire, és igyekezzünk alkalmazkodni az időeltolódáshoz, hogy minimalizáljuk a lehetséges negatív hatásokat. Az egészséges alvás, a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás segíthetnek abban, hogy könnyebben átvészeljük ezt az átmeneti időszakot.

Ezeket láttad már?

Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

EZ MÉG ÉRDEKELHET