Felismerték-e már, hogy a kertészkedés mennyire pozitív hatással van egészségünkre? Azok, akik rendszeresen végzik ezt a szabadtéri tevékenységet, pontosan tudják, mennyire jól érzik magukat utána. Azonban nemcsak a jólét és boldogság érzését növeli, de fizikai egészségünkre is pozitív hatása van. A termesztés és gondozás során elvégzett hajlítások, nyújtások és emelések fizikailag aktívvá teszik szervezetünket.
Kutatásokat is végeztek az 50 év felettiek körében, hogy feltárják a kertészkedés élettani hatásait. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik rendszeresen kertészkednek, boldogabbak és nagyobb az életkedvük. Sokan közülük a kertészkedést tüntetik fel mint a jó egészségük kulcsát. Ez már önmagában is fontos, de a saját kezűleg termesztett zöldségek, gyümölcsök és gyógynövények hozzáadnak még egy réteget ehhez a jóléthez.
100 Éves korban is kitart a kertészkedés hatása
1. A kertészkedés fitten tart
Még egy gyomláló tevékenység is hasznos fizikai gyakorlat. Kihívja a testünk különböző részeit, például a láb- és karizmáinkat, ezáltal sok kalóriát éget el és javítja a szív- és érrendszer egészségét.
2. A kertészkedés szépséget hoz a mindennapokba
Gondoljon bele, mennyire dicséretes, ha saját virágaid díszítik az otthonodat, vagy saját zöldségeidből és fűszerekből készülnek az ételeid. Mindez pozitív érzéseket generál, amely örömöt és elégedettséget nyújt az élethez.
3. A kertészkedés segíti a stresszkezelést
Az 50 felettiek életében is jelen van a stressz. Azonban ha kimegyünk a kertbe, és egy kis időre elfojtjuk a mindennapi gondokat, megújulunk mind fizikailag, mind szellemileg.
4. A kertészkedés javítja az agyműködést
A kertészkedés során mentálisan aktívak maradunk. A kert tervezése, a növények ismerete és gondozása, mindez segít megtartani az elménk frissességét. Ennek köszönhetően a kertészkedők számára az időskori szellemi hanyatlás kockázata akár 50%-kal is csökkenhet.
5. A kertészkedés segít fejleszteni a kreativitást
A kertészkedés során folyamatosan változtatjuk, formáljuk a környezetünket. Új fajtákat próbálunk ki, megtanulunk hatékonyabban és tapasztaltabban dolgozni. Mindez hozzájárul a kreativitásunk fejlődéséhez és pozitívabb életszemléletünk kialakulásához.
Hozzászólások
Kuffer Krisztián
Hozzászólás beküldése
Írja meg véleményét a cikkről! Írja be nevét az alábbi mezőbe, majd válaszoljon az e-mail címét is kérő mezőre. Ha szeretné, hogy a böngésző megjegyezze az adatait a következő hozzászólásához, csak kattintson a “Jegyezze meg a nevemet és e-mail címemet a következő alkalommal” opcióra.
Δ