ÉrdekességekÉrdekességek és listák

Az ajtó magasan az égben: a titokzatos ókori tornyok rejtélyei!

Van egy sziget, mely építményeivel még napjainkban sem hagyja nyugodni a kutatókat.

Az egész sziget különös kőépítményekkel van tele, amelyekhez hasonló nem található másutt a világon. Tudósok, építészek és amatőrök már több mint háromszáz éve próbálják kideríteni, milyen célra szolgálhattak ezek az épületek.

druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek

A 12. századi Cashel kerek torony és a hozzáépített 13. századi katedrális az írországi Tipperary megyében. A tornyok falainak kialakításához oltott mész, homok és bikavér keverékét használták.

A rejtélyes sziget nem a híres Húsvét-sziget, és nem is Tenerife, hanem Írország, Európa legnyugatibb széle. Zöld síkságain és dombjain emelkednek a titokzatos, karcsú kerek tornyok – összesen 65 darab. További 23 hasonlóan lenyűgöző építmény maradt meg romosan vagy az alapokban. A világon csak további három ilyen torony ismert, mindegyik Írországon kívül: kettő Skóciában , az utolsó pedig a Man-szigeten található.

Minden torony gyakorlatilag egyetlen alaprajz alapján készült: a magasságuk 18-34 méter, az alapkerületük 13-17 méter, mintegy egy méter mélyen alapoztak. A belső falat függőlegesen húzták fel, a külsőt pedig enyhén lejtősen a teteje felé, köztük a tér törmelékkel és habarccsal volt kitöltve. A szűk bejárat hét méterre volt a földtől, és lépcső híján nem volt hozzáférhető.

druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek

Glendalough tornya, Wicklow megye.

Ezek a lenyűgöző épületek valószínűleg a 7. század közepén kezdtek megjelenni, és a 12. századig folyamatosan épültek. 1820-ban a Királyi Ír Akadémia aranyérmet és 50 font sterling nyereményt ajánlott fel annak, aki kideríti a tornyok célját.

A 12. század végén Giraldus Cambrensis, egy francia klerikus, az elsők között írt arról, hogy a tornyok valószínűleg egyházi jellegű épületek. Cambrensis számára az “egyházi” fogalom azt jelentette, hogy ezek a tornyok a keresztény egyházhoz tartoznak. Hiszen mi más lehetne egy égbe nyúló torony, ha nem az emberek Isten felé irányuló vágyának megnyilvánulása? Csak a 17. században, az úgynevezett “felvilágosodás” korában merült fel a kérdés, hogy a kerek tornyok talán nem is szolgáltak vallási célokat.

druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek

Ardmore tornya, Waterford.

Aztán a gondolkodók elkezdték hozzárendelni a tornyokat a vikingekhez: a legendás rablóknak valahogyan ellenőrizniük kellett a helyi lakosságot, hogy előre lássák a közelgő ellenséges akciókat.

A skeptikusok nem értettek egyet ezzel a tőlük szokatlan építési stílussal: a vikingek sehol sem építettek ilyen tornyokat, és nem is voltak képesek ilyen struktúrákat építeni. Ráadásul sok tornyot a sziget belsejében találtak, ahol a vikingek elképzelhetően sosem tettek lábukat.

druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek

2005-ben az Ír Posta kiadott egy négy bélyegből álló sorozatot, amelyet Michael Craig művész rajzolt, aki a “toll és tinta” technikájának mesterét jelenti. A tornyok a következőket ábrázolták: Glendalough (Wicklow megye), Ardmore (Waterford), Clones (Monaghan) és Kilmacduagh (Galway).

Később az amatőr történészek által végzett kutatások eredményeképpen a tornyokat druidák szentélyeiként kezdték el gondolni, ahol mágikus tűzgyújtási rituálékat végeztek. Az 1820-as Királyi Ír Akadémia bejelentése, hogy aki felfedheti a tornyok célját, aranyérmet és 50 font sterlinget kap, George Petrie festőművésznek és Henry O’Brien történésznek is alkalmat adott, hogy bekapcsolódjon a versenybe.

O’Brien úgy vélte, hogy a tornyok ősi fallikus templomok, melyeket az ősi Tuatha De Danann törzsek emeltek az istenek tiszteletére, és hogy a törzs ősei Perziában tisztelték őket. Petrie, aki végül megnyerte a díjat, meglátogatta a kerek tornyokat, nem csak lerajzolta őket, hanem részletes információkat is gyűjtött helyzetükről.

druidák, építészet, Ír kerek tornyok, Írország, kolostorok, középső kor, rejtélyek, történelem, turizmus, vikingek

Glendalough tornya.

Petrie megfigyelései összegzése után azt állapította meg, hogy a tornyokat meszes habarccsal építették, míg a kereszténység előtti kőfalakat és erődítményeket anélkül. Minden tornyot keresztény templomok közelében talált. A bejárat szokatlan helyzetéből és a kilátó meglététől azt a következtetést vonták le, hogy a tornyok védőbástyaként szolgáltak a vikingek támadásainak idején, ahol egyházi ereklyéket és embereket őriztek, akik létrán másztak fel, majd felhúzták maguk után. A tornyok neve – cloic-theach – magyarul csak annyit jelent, hogy „harangtorony”.

Annak ellenére, hogy ma már sok tudományos tény támogatja ezeket a következtetéseket, a kérdés még mindig fennáll: miért csak Írországban építették ezeket a tornyokat? Egy Kara Dotter által vezetett kutatócsoport mostanában fedezte fel Írországban egy bronzkori sírt, amely meszes habarccsal épült, jóval a kereszténység és a rómaiak előtt…

Ezeket láttad már?

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Szia, Mazsola vagyok a bikuci.hu honlap tulajdonosa. Az oldalamon vicces képeket, mémeket, vicceket, humoros videókat és érdekes cikkeket találsz a világról. Célom, hogy szórakoztassam honlapom látogatóit és egy kis nevetést hozzak az életükbe. Gyere és…

Kapcsolódó tartalmak: