A hatalmas szarvasok vagy más állatok megjelenése az autópályán minden autósnak rémálmot jelenthet. Ezek az állatok is gyakran ijedten próbálnak átkelni a forgalmas utakon, ami veszélyes helyzeteket teremthet. Az állatok és autósok biztonsága érdekében azonban egyre több helyen építenek vadátjárókat, úgynevezett ökohidakat. Ezek az építmények biztosítják, hogy az állatok biztonságosan át tudjanak kelni az úton, és így csökken a vadbalesetek száma évente több ezerrel.
A természeti ökoszisztémákban sok állatnem rendelkezik innalék-kiviteli ösztönnel, azaz meghatározott útvonalakon mozognak, hogy táplálékot, vizet vagy búvóhelyet találjanak. Az ember által épített utak és autópályák gyakran az élőhelyük közepén húzódnak, ami komoly veszélyt jelent számukra. Az ökohidak segítenek ezt a problémát megoldani.
Az ökohidak szerencsére egyre elterjedtebbek világszerte. Az első ilyen híd Franciaországban épült 1950-ben, és azóta számos ország alkalmazta ezt a megoldást. Európában különösen Hollandia, Svájc, Németország és Franciaország építenek jelentős számú ökohidat. Hollandia büszke lehet a világ leghosszabb ökohídjára, ami akár 800 méter hosszú is lehet.
Észak-Amerikában ugyancsak alkalmazzák az ökohidakat. Oregonban például vízelvezető rendszert építenek a halak számára, hogy biztonságosan tudjanak vándorolni, míg Kanada legrégebbi nemzeti parkjában, a Banff Nemzeti Parkban összesen 44 vadátjáró található.
Norvégia fővárosában, Oslóban a méhek megmentése kedvéért “méh-autópályákat” kialakító nagyszerű kezdeményezést is találunk, ahol magas nektárhozamú növényeket telepítenek, és kaptárakat helyeznek el a közelben. Olyan növényeket ültetnek nagy mennyiségben, mint a napraforgó vagy a körömvirág, ezért a méhek kitűnő táplálékhoz és fészkelő helyekhez jutnak.
Ausztrália Karácsony-szigetén az esős évszakban például vörös rákok milliói vándorolnak a partokhoz, hogy lerakják petéiket. Ekkor gyakran lezárják az utakat, hogy a rákok biztonságosan átkelhessenek. Műanyag átkelők segítik a rákok vándorlását, így természetes életciklusuk folyamatban maradhat, és vándorlásuk során kevesebb rák pusztul el.
Massachusettsben a tavaszi esős éjszakákon több száz apró szalamandra jön elő a föld alól, ezért természetvédők kis átjárókat alakítottak ki számukra az úttest alatt, segítve ezzel az állatok biztonságos átkelését.
A kicsi és nagy ökohidak hatékony eredményeket nyújtanak. Egyre több helyen válnak a közúti infrastruktúra szerves részévé, és bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az emberek és az állatok harmonikusan tudnak együtt létezni. Colorado államban például mióta 2 vadhidat és 5 aluljárót építettek, a vadbalesetek száma 87%-kal csökkent.
Az ökohidak kialakítása összetett és időigényes folyamat, mely a kormányzatok és a lakosság együttműködését igényli. Azonban a tudatosítás eredményeként egyre többen fordulnak az ilyen és ehhez hasonló természetvédelmi megoldások felé a világban.
Új-Zélandon, Aucklandben még a kis kék pingvinek is segítséget kapnak ahhoz, hogy biztonságosan elérhessék a tengerpartot. Az önkéntesek itt föld alatti alagutat építettek a pingvinek számára, hogy azok könnyebben átkelhessenek a forgalmas utakon.
Please share by clicking this button!
Visit our site and see all other available articles!