„Az otthon, amit közösen építettünk, az enyém marad” – ezt suttogta a férjem számtalanszor kezembe simuló ujjai között. Szavai máig visszaköszönnek, mikor már csak az emlékei vesznek körül.
A végrendelet önmagában nem hazudik, de ritkán fed le mindent. Így volt ez a mi esetünkben is. A vagyon, az emlékek, a gyerekeink öröksége épültek fel benne, a házban, amit képtelen voltam otthonomnak hívni a férjem elután.
Mert a ház, az Melissaé lett. Szó nélkül pakoltam a bőröndömet, súgva mondtam búcsút a falaknak, majd távoztam. Egyedül.
Pár nap múlva megjött a következő csapás. Melissa, a lányunk hívott sírva, gyors segítséget kérve. Átmentem hozzájuk, ahol a megnőtté vált leányunk és az ő ügyvédje vártak.
Melissa egy papírt tartott felém.
– Tudtad ezt?! – sírt fel végül.
Aztán a szavak, mint a jéghideg zuhany, elnyeltek engem.
– A férje halála előtt feltételt szabott a végrendeletében. – kezdte az ügyvéd. – Melissa csak akkor örökölheti a házat, ha lehetővé teszi, hogy az életét ott fejezze be. Ha kitenné innen vagy elüldözné, automaticusan elveszíti az ingatlant.
Melissa arcán megállt az élet, tágranyitott szemmel nézte, hogy milyen messzire tolta el magától az örökséget a saját kezével.
Az ügyvéd pedig egyenesen a szemembe nézett.
– A ház mostantól az Öné. – jelentette ki.
Bevallom, megdöbbentem. A férjem tisztában volt vele, hogy milyen Melissa, milyen hibákkal küzd, miként látja a világot, és ennek ellenére vigyázott rám még a színfalak mögött is.
Bárcsak Melissa is átörökölt volna belőle egy kis bölcsességet. Mert a férjem jelenléte mindig fényt vitt a szürke hétköznapokba, és noha a ház hivatalosan már az enyém, csak egy dolgot bánok. Bárcsak több időt tölthettem volna el vele.














