Lesznek béremelések 2025-ben?
Egy friss felmérés szerint idén a cégek fele tervez fizetésemelést. Bár ezek az emelések kisebbek lehetnek, mint tavaly, még mindig sok dolgozó számíthat több pénzre. A cégek egy része emelné a cafeteria-juttatásokat is, ami további segítséget jelenthet a munkavállalóknak. Az ipari cégek általában 5%-os emelést terveznek, de a kereskedelemben és a szolgáltatási szektorban akár 10%-nál nagyobb növekedés is várható.
Hogyan változnak a bérek a nagyvállalatoknál?
Az Audi Hungária már korábban megegyezett a dolgozóival. Januártól 2%-os alapbér-emelést vezettek be, áprilistól pedig további 4%-os növelés következik. Májusban egyszeri, 650 ezer forintos jutalmat is kapnak az ott dolgozók.
A Magyar Telekom is emeli a béreket: márciustól a dolgozók átlagosan 6%-os emelésben részesülnek. Emellett 2024 decemberében minden munkavállaló egyszeri 745 ezer forintos bónuszt kapott.
Milyen fizetésmelés várható a kereskedelemben?
A kereskedelemben dolgozók is számíthatnak fizetésemelésre. Például az Aldi munkatársai 8%-os béremelést kapnak. Az SPAR dolgozóinak alapbére havi 30 ezer forinttal nőtt januártól, és megmaradt a 13. havi fizetés és a dolgozói kedvezmények is.
Kihívások a bértárgyalásokon
Nem mindenhol egyszerű megállapodni a bérekről. A szakszervezetek több helyen is tárgyalnak, de vannak cégek, ahol a dolgozók egyelőre nem kaptak ígéretet emelésre. Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének vezetője szerint a 4-5%-os emelés sok dolgozónak nem elég. A szakszervezetek szeretnék, ha a béremeléseket a cégek gazdasági eredményeihez kötnék, így évközben is lenne lehetőség további emelésekre.
Mire számíthatnak a dolgozók?
A gazdasági elemzők szerint az idei béremelések kisebbek lesznek, mint a tavalyiak. Hornyák József, a Portfolio.hu szakértője szerint az átlagos béremelés 8-10% körül alakulhat. Az ipari és építőipari cégeknél nehezebb tárgyalások várhatók, míg a szolgáltatási szektorban magasabb emelésekre lehet számítani.
A dolgozók alkupozícióját nehezíti, hogy a munkanélküliségi ráta 4,5%-ra nőtt, és kevesebb a betöltetlen állás. Ugyanakkor a munkaerőhiánnyal küzdő szektorok, mint például a vendéglátás, kénytelenek nagyobb béremeléseket adni.
Mi történik, ha a béremelés nem elég?
Ha egy cég csak 3-5%-os emelést kínál, sok dolgozó inkább máshol keres munkát. Azok a cégek, amelyek nem szeretnék elveszíteni a munkavállalóikat, kénytelenek legalább 8-10%-os emelést adni. Az infláció miatt az alacsony emelés sokak számára nem hoz valódi javulást.
Összegzés
2025-ben a béremelések mértéke nagyon változó lehet. Míg a szolgáltatási szektorban nagyobb növekedés várható, az iparban és kereskedelemben visszafogottabb emelésekre kell számítani. Az infláció és a gazdasági bizonytalanság ellenére a cégek igyekeznek megtartani a dolgozóikat, ami ösztönözheti a bérek növekedését.