Sokan tapasztalnak nehézséget abban, hogyan tudnák az élelmiszereket hosszabb ideig tartósan és frissen tárolni, különösen akkor, ha nagyobb mennyiségek vásárlásakor nem sikerül azonnal elfogyasztani azt. A nem megfelelő tárolás következtében az élelmiszerek megromolhatnak, ami jelentős pénzügyi veszteséget okozhat. Hogy ezt elkerüljük, néhány szuper ötletet hoztunk, amellyel az élelmiszerek szavatossága meghosszabbítható, és mellette még a helyis kihasználása is optimalizálható.
1. Hagyma
Rakjuk a hagymákat egy selyem harisnyába, és minden hagyma között kössünk csomót. Ezzel az egyszerű módszerrel akár 8 hónapig is eltarthatjuk a hagymát, mivel biztosítja a szellőzést és elkerüli az összenyomódást.
2. Burgonya, hagyma és alma
Ezeket a zöldségféléket mindenféleképpen tároljuk külön, ugyanis ha összekeverjük őket, azok gyorsabban romlanak el. A sötét helyen tárolt burgonya nem fog csírázni.
3. Gyümölcsök
Vásárláskor az epret és más gyümölcsöket egyből helyezzük el egy tál vízbe, majd adjunk hozzá ecetet 10:1 arányban. 5 perc elteltével szűrjük le a vizet és hagyjuk megszáradni. Ezt követően a gyümölcsök frissek maradnak hosszú ideig.
4. Méz
A méz hűvös helyen, üvegedényben tartható a legtovább. Meglepő módon a méz a leghosszabb ideig tárolható élelmiszer a világon.
5. Tojás
A tojást lefagyasztva is tárolhatjuk. Törjük össze, helyezzük bele egy formába, adjunk hozzá egy kis sót vagy cukrot a granulálódás megakadályozása érdekében, majd dobjuk be a fagyasztóba.
6. Paradicsomszósz
A paradicsomszószt is le lehet fagyasztani: öntsük egy zacskóba és tegyük a fagyasztóba. Egy órán belül megdermed, így később tetszőleges darabokra vághatjuk.
7. Gyógynövények
A gyógynövényeket olívaolajban lefagyasztva megőrizhetővé válnak, és hosszú ideig frissek maradnak.
8. Banán
A banán szárát csomagold be fóliába, és így nem lesz olyan hamar barna.
9. Zeller, brokkoli, saláta
Ezek a zöldségek frissek maradnak, ha alufóliával becsavarjuk őket mielőtt a hűtőbe tennénk.
10. Zöldségek
A zöldségeket forró vízzel leforrázva és utána lefagyasztva hosszabban is tárolhatjuk őket.
11. Saláta
A salátákat hosszabban frissen tarthatjuk, ha belemártjuk őket egy kevés vízbe, majd egy papírtörlőbe tekerjük őket. Így hűtőszekrényben tárolva hosszab ideig frissen maradnak.
12. Alma
Az alma a hűtőszekrényben akár 6 hónapig is eltartható. Csak ügyeljünk arra, hogy csak egészséges, romlásmentes almákat tegyünk be, hogy ne rontsák el a többi almát.
13. Sárgarépa
A sárgarépát a sötétben és homokban tarthatjuk legtovább.
14. Darált hús
A darált húst tegyük a fagyasztóba, majd egy kis idő után daraboljuk fel, és fagyasszuk vissza.
15. Túró, sajtfélék (dobozos)
A dobozos túrókat és sajtféléket akkor tarthatjuk meg a leghosszabb ideig, ha a dobozt fejjel lefele tesszük a hűtőbe. Azonban mindenképpen figyeljünk oda, hogy a fedelet rendesen lezártuk-e.
16. Használj befőttes üveget a műanyag dobozok helyett
Az üvegedényekben tárolt élelmiszerek hosszabb ideig maradnak meg, mint a műanyagban tároltak.
17. Sajt
A sajtot speciális papírban tárolva hosszabban tarthatóak, és nem vesznek át más ízeket.
18. Ananász
Távolítsuk el az ananász leveleit és állítsuk a talpára, hogy hosszabban tartható legyen.
19. Zöldhagyma
A zöldhagymát hosszabb ideig tárolhatjuk, ha befőttes üvegbe helyezzük és egy kis vizet öntünk hozzá.
20. Sütemények, torták
A torta frissen marad, ha a levágott széleken hagytok egy-egy szelet kenyeret. A kenyér magába szívja a levegőben található nedvességet, ezáltal megakadályozva a torta kiszáradását.
Ezek az egyszerű, de praktikus tippek garantáltan segítenek az élelmiszerek hosszabb ideig történő tárolásában. Hasznos lehetnek pénz megtakarítás szempontjából is, hiszen így nem kell kidobnunk azokat az ételmaradékokat, amelyeket a szokásosnál hosszabb ideig szeretnénk tárolni. Mint ahogy Leonardo da Vinci mondta: “Az egyszerűség a végletesség csúcsa”.