Rejtvény, fejtörő

Hol van az eltűnt egy dollár? A híres logikai fejtörő magyarázata

Az ilyen típusú logikai rejtvények arra mutatnak rá, hogy milyen könnyen becsapható az emberi elme. A történet felépítése szándékosan félrevezető, és arra kényszerít, hogy rossz szemszögből vizsgáljuk a számokat. Éppen ezért ezek a fejtörők remek eszközök a kritikai gondolkodás fejlesztésére!

Az alábbi fejtörő már évek óta megzavarja az embereket szerte a világon:

A történet: Három férfi egy hotelben szobát vesz ki, amelyért egyenként 10 dollárt fizetnek, így összesen 30 dollárt adnak a recepción. A hotel menedzsere azonban később észreveszi, hogy a szoba valójában csak 25 dollárba kerül, ezért visszaad 5 dollárt a londinernek, hogy juttassa vissza a vendégeknek. A londiner azonban úgy dönt, hogy megtart 2 dollárt magának, és mindhárom vendégnek visszaad 1-1 dollárt.

Most nézzük meg a számokat:

  • Minden vendég végül 9 dollárt fizetett (mivel 10-et adtak, de kaptak vissza 1-et).
  • Ez összesen: 9 × 3 = 27 dollár.
  • A londinernél maradt 2 dollár.
  • 27 + 2 = 29 dollár.

De mi történt a 30. dollárral? Hol van az eltűnt egy dollár?

A fejtörő megoldása:

Az egész fejtörő egy trükkös félrevezetésen alapul! A számítási hiba abból fakad, hogy rossz matematikai műveletet végzünk el.

Valójában nincs eltűnt egy dollár, csak a pénzmozgást rosszul követjük:

  • A hotel végül megtartott 25 dollárt.
  • A vendégek kaptak vissza 3 dollárt.
  • A londinernél maradt 2 dollár.
  • 25 + 3 + 2 = 30 dollár, vagyis az összeg pontosan stimmel!

A félrevezető számolás abból ered, hogy a 27 dollárhoz nem hozzáadni kell a londiner 2 dollárját, hanem már benne van abban az összegben. A helyes nézőpont az, hogy a vendégek által kifizetett pénzt (27 dollárt) kell lebontani a hotel (25 dollár) és a londiner (2 dollár) között.

Miért olyan megtévesztő?

Az emberi agy hajlamos azt gondolni, hogy a 27 dollárhoz még hozzá kell adni a londiner 2 dollárját, mert a rejtvény ezt sugallja. Azonban a londiner pénze már része ennek a 27 dollárnak, így nincs is semmiféle eltűnt dollár!

Tanulság: Néha a logikai fejtörők nem a matematikán, hanem a félrevezetésen alapulnak! Az ilyen trükkös problémák jó példák arra, hogy mennyire könnyen el lehet terelni az emberek gondolkodását egy ügyesen megfogalmazott történettel.

[social-share total_counter_pos="leftbig"]
Helló, Kovács Bea vagyok, szeretem a művészetet, az utazást, és még rengeteg más dolgot. Szabadidőmben szoktam olvasni, barátokkal kávézni, rajzolni, zenét hallgatni. Mindig nyitott vagyok az új kihívásokra és a tanulásra.

EZ MÉG ÉRDEKELHET