Sok döntésünk nem tudatos, mégis hatással van az életünkre. Miért halogatunk, miért követjük a tömeget, és miért emlékszünk bizonyos dolgokra jobban? A pszichológia ezekre a hétköznapi kérdésekre is választ ad. Ebben a kvízben saját működésedet ismerheted meg. Vajon mennyire látod át?
Miért szeretjük, ha igazunk van?
Amikor megerősítést kapunk, az agy jutalmazó rendszere aktiválódik, ezért jó érzés „igaznak lenni”.
Miért halogatjuk gyakran a feladatokat?
Az agy hajlamos az azonnali jutalmat keresni. Egy nehéz feladat helyett inkább választunk valami könnyebbet és kellemesebbet, még akkor is, ha hosszú távon rosszabbul járunk.
Miért nevetünk többet társaságban?
A nevetés nemcsak reakció, hanem kommunikáció is: erősíti a kapcsolatokat és jelzi, hogy egy hullámhosszon vagyunk másokkal.
Miért hisszük el könnyebben azt, amit sokszor hallunk?
Az agy az ismerős dolgokat „igazabbnak” érzi. Ezt nevezik illúziós igazság hatásnak.
Miért emlékszünk jobban a negatív élményekre?
Az agy jobban „rögzíti” a veszélyes vagy kellemetlen tapasztalatokat, hogy a jövőben elkerülhessük őket.
Miért érezzük úgy néha, hogy „mindenki minket néz”?
Ez az úgynevezett „reflektorfény-hatás”: azt hisszük, mások jobban figyelnek ránk, mint valójában.
Hirdetés
Miért nehéz megváltoztatni a véleményünket?
Az úgynevezett megerősítési torzítás miatt inkább azokat az információkat fogadjuk el, amelyek igazolják a véleményünket.
Miért esik jobban az étel, ha éhesek vagyunk?
Az éhség nemcsak a testet, hanem az érzékelést is befolyásolja – az ízek intenzívebbnek tűnnek.
Miért segít a zene koncentrálni?
A zene segíthet kizárni a zavaró ingereket és beállítani a megfelelő mentális állapotot
Miért érezzük néha, hogy gyorsabban telik az idő?
Az időérzékelés az élmények számától függ – minél kevesebb az új inger, annál „rövidebbnek” tűnik az idő.













