Orbán Viktor és a gazdaságpolitikai stratégia Kötcsein
Orbán Viktor miniszterelnök a Kötcsei piknik alkalmával ismertetett gondolatokat az ország gazdasági jövőjéről. E szerint a koronavírus okozta gazdasági körülmények nagyjából 2026-ig változatlanok maradnak, így kulcsfontosságú lesz egy új gazdaságpolitika kialakítása, amely kiállja majd a váltások próbáját.
A miniszterelnök célkitűzései között szerepel, hogy 2025-re a magyar gazdaság növekedési rátája elérje a 3,5%-ot. Erre leginkább a jelentős bérnövekedések lehetnek a befolyásoló tényezők. A tanárok bérrendezési programját tovább folytatva, Orbán Viktor az utódok után járó családi adókedvezmény duplázását is megfogalmazta.
Gazdaságpolitika és a “semlegesség” alapelvének erősítése
A miniszterelnök kiemelte, hogy Magyarországnak újfajta gazdaságpolitikai szemléletet kell felvennie ebben a meglehetősen változó gazdasági környezetben. E koncepció a “semleges” gazdaságpolitika, amit a jelenlegi orosz-ukrán harci cselekmények közepette kell megvalósítani, elkerülve az ebből fakadó katonai konfliktusokba való belekeveredést.
Finanszírozás tekintetében, a miniszterelnök kiemelte Katar, Peking és Tokió fontosságát, míg a technológiai fejlődésekben a semlegesség fontosságát hangsúlyozta.
Gazdasági növekedés és bér-emelkedések ütemezése
A miniszterelnök vázolta, hogy mi a jövőbeli célja: ez 2025-ben a 3,5%-os gazdasági növekedés, amelyhez kiemelkedően fontos lesz a bérek folyamatos emelése. Ebbe a folyamatba az eddigi megszokott pedagógus-bérrendezés program is beletartozik, mely státuszának megőrzése esszenciális a gazdasági növekedés szempontjából.
Továbbá, a családi adókedvezmény összegének megnövelését is megemlítette, amely segíti a gyermeket nevelő családokat és egyszersmind serkenti a gazdaságot.
KKV-ra irányuló meglepetés és a jegybanki irányítás tervezése
Orbán Viktor nagyon nagy hangsúlyt fektetett a kis- és középvállalkozások szerepének fokozására, amely számára szintén a 2025-ös gazdasági növekedési cél útját nyitja meg.
Miután Matolcsy György jegybankelnök mandátuma 2025 márciusában lejár, a miniszterelnök nagyon fontosnak tartja egy koordinált gazdaságirányítási tervkidolgozást, hogy a magyar gazdaság problémamentesen tovább tudjon haladni a kitűzött úton.
Orbán Viktor optimista jövőképet vázolt fel, de megjegyezte, hogy az újfajta gazdaságpolitika alapvető fontosságú lesz a koronavírus utáni gazdasági kihívások leküzdésében és az ország hosszú távú stabilitásának biztosításában.