Sokunk örömére minden év első felében 1-2%-al emelni szokás az albérleti díjakat, viszont idén nem ez történt!
Nem következett be jelentős drágulás januárról februárra. Pusztán átlagosan 0,2%-al lettek magasabbak a bérleti díjak.
Budapest esetében még csökkenés tapasztalható volt 0,4%-al! – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com lakbérindexéből.
A szakértő Balogh László elmondta:
A fővárosban tapasztalható csökkenés annak köszönhető, hogy a budai kerületek díjai csökkentek, ezzel szemben az olcsóbb pesti kerületekben található ingatlanok bérleti díjai emelkedtek.
Az egyik legjelentőseb ok, hogy a kínálat egyre nagyobb: éves összevetésben 26%-al bővült, így március közepén már 17800 kiadó lakásból válogathatnak a bérlők.
Forrás: ingatlan.com
Emellett a lakáspiac eladói oldalán egyre nagyobb szerepet vállalnak a befektetők, ami a kiadó lakások számának további növekedését vetíti előre.
Ez középtávon mérsékelheti a bérleti díjak emelkedését.
Az árak februári stagnálása különösen figyelemre méltó, mivel a főiskolai és egyetemi keresztféléves képzések indulása jellemzően 1-2 százalékos áremelkedést szokott eredményezni ebben az időszakban.
Az ingatlan. com adatai alapján március elején a fővárosban kiadásra kínált lakóingatlanok átlagos bérleti díja 250 ezer forint volt, ami megegyezik az egy évvel korábbi szinttel.
A bérlőjelöltek csaknem 11 ezer lakás közül válogathatnak, ami 21 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A XIII. kerületben található a legtöbb kiadó lakás, közel 1500 ingatlan vár bérlőre, ami 50 százalékos bővülést jelent a tavaly március eleji kínálathoz viszonyítva.
Vidéken is jelentős változások figyelhetők meg.
Debrecenben az elérhető kiadó lakások száma egy év alatt 116 százalékkal nőtt, azonban a kereslet is erős, így az átlagos bérleti díjak 15 százalékkal, 230 ezer forintra emelkedtek.
Forrás: ingatlan.com